Představujeme trasy a zázemí závodu

Zaslechl jsi, že se po lese v Píseckých horách prohání bájný živočich Pivoň? Pochybuješ o jeho existenci, a proto se vydáváš po jeho stopách, abys ho spatřil na vlastní oči? My jeho zvyky známe a víme, kde se nachází typické nory s rýhami ve stropě od růžků. Napovíme ti, kde budeš mít největší šanci pozorovat toto plaché a vychytralé zvíře.

Do běžeckých závodů vyrazíš od bývalé hájenky Na Křižatkách neboli Bílého domu. Odtud vedou všechny trasy směrem na střelnici Provazce, kde se například v roce 2015 konalo Mistrovství Evropy v lovecké kombinaci pořádané Lesy města Písku, dále okolo vysílače až k chatě Živec, kterou můžeš znát z filmu Hogo Fogo Homolka.

Trasa na 5 km

Nejkratší trasa je dlouhá 5 kilometrů a je vhodná pro všechny běžce nebo i pro vyznavače indiánské běhu. Na své si tak přijdou úplní začátečníci, zkušenější nebo úplní profíci. Od chaty Živec se ještě přes jedno stoupání dostaneš pod rozhlednu Jarník. Tu jen mineš (na vrchol si zajdi po závodě), oklikou okolo lomu U obrázku doběhneš znovu k chatě Živec, abys měl před sebou příjemné klesání pod zázemí areálu. Jakmile se dostaneš až sem, bude následovat závěrečný přeběh po hrázi rybníčku a hurá do cíle.

Trasa na 10 km

O trochu náročnější trasa dlouhá 10 kilometrů. Před rozhlednou Jarník zahneš k obůrce plné daňků a muflonů, kam občas i Pivoň vyrazí na návštěvu, aby pozdravil staré známé. Ty ji obkroužíš a přes zvlněný profil po střídajícím se terénu doběhneš až na Nový rybník, kde se Pivoň v úmorných vedrech potřebuje svlažit. Rybník obkroužíš téměř celý dokola. Přeběhneš hráz a po delší straně břehu v měkoučkém terénu poznáš, jak vypadá ten pravý lesní běh. Od vodní plochy stoupání po cestách, které nejsou moc známé a před lomem U obrázku se napojíš na 5 km okruh, abys měl před sebou už jen závěrečnou cestu do cíle.

Trasa na 21 km

Nejnáročnější okruh splňuje parametry půlmaratonu a jeví se jako ta pravá výzva! Z 10 km trasy se odpojíš před Novým rybníkem rovnou ke správě Lesů města Písku. Občas kontroverzní dřevostavbu navrhl známý architekt M. Rajniš. Podél lesa nad malebnou vesnicí Semice budeš pokračovat až k rybníku Němec, kolem kterého se otočíš a vydáš zpět směrem do cíle. Jedno z nejkouzelnějších míst v Píseckých horách. Romantický ostrůvek, dřevěná lávka a měkký terén přes kořeny stromů dá mnoho běžcům zapomenout, že zrovna běží závod a chvíli zde odpočinou, aby dobili energii. Skrze lesní cesty doběhneš k dalšímu rybníku, kde už budeš moci potkat běžce z 10 km trasy, abyste společně ukrajovali závěrečné metry.

Detailnější informace včetně map či profilu najdeš v propozicích. Kterou trasu si vybereš ty?