Tipy v okolí

OKOLÍ ZÁZEMÍ ZÁVODU

ROZHLEDNA JARNÍK

Během závodu budeš jeden z nejoblíbenějších výletních cílů v Píseckých horách míjet, proto si naplánuj zdolání 182 schodů po závodě nebo druhý den. Rozhledna slouží i jako vysílač a je vysoká 59, 4 metrů. Pro návštěvníky je zpřístupněná pouze do výšky 34, 6 metrů, ale i tak nabízí nádherný výhled na písecké hory a jejich okolí.

Ze zázemí závodu je to coby kamenem dohodil a cestou budeš míjet i chatu Živec, kde se můžeš občerstvit nebo se případně se svými ratolestmi zastavit na lesním hřišti. Z centra Písku je cesta k rozhledně snadná a vede okolo 3 rybníků neboli kolem osady U Vodáka a dále po modré značce kolem bývalých rýžovišť zlata.

VELKÝ MEHELNÍK

Výšlap na nejvyšší vrchol Píseckých hor (633 m n. m.) je pro řadu místních obyvatel cíl silvestrovské nebo novoroční procházky, kterou zakončí na vrcholu opečením špekáčků a popovídání si s přáteli. Z Písku se jedná o cca 6 km trasu, kterou lze zdolat po různých turistických značkách. Na vrcholu vás čeká několik balvanů, jeden z nich vysoký přes 1 metr se nazývá Kamenný nebo Loupežnický stůl. Jeho plochu pokrývají mískovité prohlubně a loupežníci z nich dle legendy jedli. Dále se zde vyskytují i mrazové skalní sruby.

Výšlap můžete začít ze zázemí závodu Na Křižatkách a vydat se po zelené turistické značce. Délka trasy je cca 3 km. 

CESTA BOLESTNÝCH KAMENŮ

Cesta představuje čtrnáct zastavení – bolestí v cestě za patnáctým kamenem Naděje. Na každém kameni je připevněna kovová obruč nesoucí název bolesti a čočku rubínového skla, symbolizujícího kapku krve. Trasa měří 1,5 km a stoupá z lokality U Vodáka přírodním parkem až k Vyhlídce píseckých lesníků pod vrchem Jarník.

LOVECKÁ STŘELNICE PROVAZCE

V blízkosti zázemí závodu se nachází lovecká střelnice olympijských parametrů zaměřená pro lovecký desetiboj. V areálu je samostatná broková a kulová střelnice.

Chceš si vyzkoušet střílení? Je to možné po zakoupení voucheru přes portál Slevomat a spojit tak dvě sportovní akce dohromady. 

CENTRUM MĚSTA PÍSKU

KAMENNÝ MOST neboli JELENÍ MOST

Nejstarší kamenný most v České republice a ve střední Evropě přemosťuje řeku Otavu a byl postaven před koncem 13. století. Most zdobí několik barokních sousoší, které jsou ale replikami, pískovcové originály jsou k vidění v Prácheňském muzeu. Most byl několikrát poškozen povodněmi, například v roce 1432 nebo 1768, ale největší poškození nastalo v roce 2002, kdy hladina Otavy strhla kamenné zábradlí.

SLADOVNA PÍSEK

Obecně prospěšná společnost Sladovna Písek je největší dětská galerie v Čechách. Inspiraci, hru, zábavu i poznání nabízí prostřednictvím atraktivních živých výstav pro děti i dospělé. Originální expozice vás vtáhnou do rozmanitých tajuplných světů plných objevování a inspirace. Ze stálých výstav se můžeš těšit na Mraveniště, Pilařiště nebo Hnízdo ilustrace. 

VÝSTUP NA VĚŽ DĚKANSKÉHO KOSTELA

Výstup je možný po předchozí rezervaci s věžným a jedná se o komentovanou prohlídku. Po vystoupání do výšky 42 metrů ti bude odměnou výhled na historické domy a řeku Otavu. Vstupné je dobrovolné, počet účastníků je omezen pro 9 osob a rezervace je možná online: https://www.pisek.eu/cs/rezervace/.

ZEMSKÝ HŘEBČINEC PÍSEK

Hřebčinec je jeden ze tří posledních státních podniků zabývající se chovem koní. Od roku 2010 získal status Národní kulturní památky České republiky a jeho návštěvu bys měl zařadit do svého programu.

Prohlídka je možná po předchozí tel. rezervaci (+420 778 753 947) i o víkendu. 

MĚSTSKÁ ELEKTRÁRNA

Vodní elektrárnu sestrojil František Křižík v roce 1888, patří k nejstarší svého druhu v Čechách a byla první elektrárnou v Čechách určenou pro účely veřejného osvětlení. Elektrárna je stále v provozu a můžeš ji navštívit v rámci prohlídky.

Stránka byla publikována 1.9.2020. Uvedené informace byly platné k tomuto dnu.