O Pivoňovi

Písecké hory ukrývají řadu tajemství. Nejčastěji mezi návštěvníky koluje pověst o loupežnické bandě, která se usídlila na samotném vrcholu Píseckých hor. Na Velkém Mehelníku hodovali z obřího balvanu, ve kterém jsou dodnes patrné prohlubně, jenž měly sloužit jako misky. Loupežníci tehdy netušili, že největší poklad čeká přímo pod nimi. V nitru Velkého Mehelníku totiž střeží zlatý poklad duch Píseckých hor skřítek Pimon.

Pivoň

Málokdo z návštěvníků ale tuší, že skutečným králem celých Píseckých hor je Pivoň. Pivoň písecký (Pivonius Sabulumius) je endemitní druh žijící v lesích Píseckých hor, ale vzhledem k jeho plachosti, ostražitosti a chytrosti je téměř nemožné ho pozorovat. Spojení jeho jména s pivem, jak by si mnozí přáli, není na místě. Jako býložravec ze všeho nejraději spásá pivoňky a odtud se vzalo i jméno. Vzhledem na první pohled připomíná zajíce, ale mezi ušima se mu tyčí parůžky. V některých částech se mu proto také říká Zajdalen. Pivoň žije v norách, které poznáte na první pohled. Ve stropě nor svými parůžky vytváří nezaměnitelné rýhy.

Další poddruhy Pivoně bylo možné pozorovat i v dalších českých lesích, ale také za hranicemi naší vlasti, kde žije několik příbuzných tohoto jedinečného zvířete. V bavorském folklóru běžně narazíte na zvíře jménem Wolpetinger a v Severní Americe žijí ve dvou izolovaných populacích v okolí Texasu a místní ho znají jako Jackalope.

Co o Pivoňovi možná nevíte?

Samice Pivoně je od samice zajíce téměř nerozeznatelná a dokážou to pouze skuteční experti. Samec Pivoně je značně vyhledávaný mezi lovci trofejí a v některých lokalitách téměř došlo k jeho úplnému vyhubení. Ti, co měli to štěstí a prožili setkání s Pivoněm o něm velice rádi vyprávějí celou řadu zážitků. Několik z nich můžete zjistit níže.

Pivoň umí napodobit lidský hlas

Časté jsou zkušenosti návštěvníků lesa se situacemi, kdy si vesele zpívají a zničehonic z dáli slyší stejnou píseň s děsivě stejným hlasem. To si jen Pivoň brouká pod vousy. Hajní se při pronásledování Pivoně nejednou dostali do situace, kdy ze křoví slyšeli: „Doleva, běžel doleva!“ Pivoň se už několikrát tímto vychytralým způsobem zbavil svých lidských pronásledovatelů.

Pivoň má slabost v alkoholu

Přitom ulovení Pivoně je vcelku snadné. Stačí do lesa na pařez položit lahev kvalitní whiskey. Ráno u pařezu objevíte prázdnou lahev a opilého Pivoně.

Pivoň je téměř vyhynulý druh

Vzhledem k tomu, že Pivoňovo maso chutná podobně jako humří a k jedinečnosti trofeje, docházelo k jeho častému lovu. Pivoň se navíc rozmnožuje pouze za příhodných podmínek (za bouřlivých nocí). Momentálně je zvíře považováno téměř za vyhynulé, a proto se jeho lov reguluje. Lov zvířete je možný pouze na základě povolení, které je vydáváno na noc 31. června (pouze do východu slunce).

Pivoní mléko má léčivé účinky

Mléko samice Pivoně dokáže vyléčit téměř všechny nemoci. Samičku je ovšem nutné podojit během spánku. Jinak se léčivost vytrácí.

Několik štábů dokumentárních televizních stanic mělo zájem o natočení dokumentární snímku o Pivoňovi. Výsledek ale ztroskotal na neschopnosti filmařů zvíře natočit.

Pivoň se objevil ve filmu Za trnkovým keřem, kde vycpaného Pivoňe ukazuje Vénovi (Tomáš Holý) Zmiják (Josef Kemr).

Studio Pixar vytvořilo animovaný film s Pivoněm v hlavní roli s názvem Boundin, který byl dokonce nominován na Oskara v kategorii krátkých animovaných filmů.

„Plnej je svět pádů a změn, ještě že je tu ten Zajdalen.“