Ohlédnutí za druhým ročníkem

Ohlédnutí za druhým ročníkem

Rozhovor vznikl pro našeho mediálního partnera Písecké postřehy.

Jak zhodnotíte druhý ročník Pivoňova běhu?
S druhým ročníkem jsme spokojeni. Do Píseckých hor dorazilo ještě více lidí než při prvním ročníku a znovu jsme byli svědky skvělých výkonů od všech běžců. Podařilo se nám zrealizovat některé novinky a máme řadu poznatků, jak závod pro příště znovu vylepšit.

Byl v něčem jiný než předchozí premiérový závod?
Díky zkušenosti z prvního ročníku jsme už věděli, co nás čeká, takže plánování a realizace některých činností byla jednodušší. Novinkou pro nás ale bylo přeznačení trasy. Nějaký dobrák v noci před závodem záměrně na několika místech trasu přeznačil, aniž by si uvědomoval, jak nebezpečné to pro běžce může být. Naštěstí jsme na to dokázali včas zareagovat a trasu přeznačili zpět po správných cestách.

Udělali jste změnu v tratích nebo byly stejné?
Trasa půlmaratonu a závodu na 10 km zůstala stejná jako v loňském roce. Chceme, aby se běžci zúčastňovali pravidelně a mohli si porovnávat svoje časy, které zaběhli napříč jednotlivými ročníky. Letos jsme změnili pouze nejkratší trasu na 5 km, kdy jsme vyhověli zpětné vazbě závodníků z prvního ročníku, kteří původní trasu vnímali jako příliš náročnou, proto jsme našli okruh s menším převýšením.

Bylo více účastníků než loni?
Měli jsme celkově 312 registrovaných, což je o 10 % více registrací než v prvním ročníku. Samozřejmě nás těší, že jsme dokázali přesvědčit ještě více lidí v porovnání s loňským rokem. Vzrostl i počet dětských běžců. Za to jsme také pochopitelně rádi, že rodiče své děti vedou k aktivnímu životnímu stylu a od mládí je podporují ve sportování. Dětem stejně jako dospělým v cíli předáme stylovou dřevěnou medaili, takže věříme, že na nás nezanevřou a uvidíme se na startu i v dalších letech.

Jak jste byl spokojený s průběhem a počtem účastníků?
Celý závodní den je poměrně hektický a stále musíme něco řešit, takže uteče hrozně rychle a ani nemáme moc času na popovídání si s účastníky. Ale věříme, že s dalšími ročníky budeme zase zkušenější, aby byl průběh ještě plynulejší, běžci si odváželi pouze pozitivní zkušenost a mohli se o ní podělit s dalšími známými, kteří by dorazili v následujících letech, aby počet účastníků neustále rostl.

Byl součástí závodů nějaký doprovodný program?
V zázemí závodu se snažíme běžcům připravit takové podmínky, aby se nemuseli o nic starat a ideálně se i dobře bavili. Spolupracujeme s píseckými podniky, aby se běžci výborně najedli nebo si vychutnali výtečnou kávu. Před během se závodníci mohou v klidu převléci ve stanech a letos si mohli nechat udělat předzávodní či pozávodní masáž zdarma, případně za dobrovolný příspěvek, který putoval na charitu. Děti pak bývají nadšené z lesní pedagogiky, která je jimi obložená od samého rána, aby se dozvěděli něco nového o lese. Letos měl také dorazit řezbář, který by nám připravil z kmene postavičku Pivoně, ale nakonec nám to pár dnů před akcí zrušil, takže se na něj budeme těšit v příštím roce.

Máte zpětnou vazbu od běžců? Líbil se jim závod?
O zpětnou vazbu stojíme, rozesíláme dotazníky na všechny běžce, ať nám závod zhodnotí a my se mohli pro další ročníky poučit z nedostatků, které se pochopitelně objevují. Celkově ale můžu říci, že běžci jsou spokojeni a těší se na další ročník. Navíc máme velkou radost z toho, že i partneři závodu jsou nadšeni a chtějí s námi spolupracovat na dalších ročnících.

Vypadá to, že se závod těší velké oblibě. Neplánujete, že by se závod konal dvakrát ročně?
S největší pravděpodobností bude Pivoň pouze jedenkrát ročně, aby si zachoval určitou jedinečnost. Ale nevylučujeme, že uspořádáme jinou běžeckou akci, která by také mohla rozběhat celou řadu aktivních lidí. Taková akce by ale nebyla pod hlavičkou Pivoně a konala by se v jiné části Písku či jeho okolí.

Chcete něco dodat?
Chceme ještě jednou poděkovat všem běžcům, kteří dorazili do Píseckých hor, postavili se na start a vydali se vstříc svému cíli. Jsou to právě oni, kdo tvoří báječnou atmosféru závodu. Jejich zápal zdolat vytyčenou trasu a radost po doběhu do cíle nám vlívá energii do další práce. Velké poděkování patří zároveň všem kamarádům a naší rodině, kteří nám pomáhají nejen v den závodu a bez jejichž podpory bychom akci nezvládli uspořádat.