Jak se běhá v barefoot botách?

Pivoň vybízí všechny běžce k návratu do přirozeného běžeckého prostředí. Podobný cíl přinášejí také barefoot boty, které pomáhají přirozenému pohybu, můžeš si s nimi zlepšit techniku a vyhnout se některým zdravotním problémům. Díky barefoot botám máš pocit běhu naboso podobně jako běhá Pivoň.

Přečti si článek o zkušenostech Martina Kováře a pokud budeš mít jakoukoliv otázku k barefoot botám na výběh nebo do města, navštiv prodejnu Little Shoes v Písku, která je partnerem závodu.

AHOJ MARTINE, JAKOU MÁŠ ZA SEBOU CESTU K BAREFOOTU?

Do sportovních barefoot bot jsem se přezul před rokem a půl. Ale začalo to už před 5ti lety při běhání na pláži, užíval jsem si vždy bosý běh, ale jen do chvíle prvního drobného zranění, třeba šlápnutí na mušli, pak jsem musel do bot. Zjistil jsem ale, že díky běhu naboso v písku mi odezněly některé problémy, které jsem jinak v průběhu sezóny měl. Typicky to byly bolesti některých přitahovačů na přední straně nohou a ozývalo se často levé lýtko.

Po letech závodního fotbalu, na nejnižší okresní úrovni, mám docela oddělaný nohy, hlavně kolena. Již před deseti lety zhodnotil doktor po magnetické rezonanci stav mých kolen: „Horší mají už jen házenkářky.” Měl jsem třikrát operované pravé koleno, ale bolesti jsem měl spíš v tom levém, přetěžovaném.

Zkušenost z pláže se skombinovala s doporučením staršího bratra a rozhodl jsem se pořídit první Vivobarefoot.

Další motivací bylo zlepšit si styl. Dělat dlouhé kroky (= skoky) není v barefootech moc příjemné, přirozeně tedy člověk zkrátí krok a zrychlí kadenci. Zvýšení kadence se uvádí jako jeden z hlavních klíčů ke zlepšení techniky běhu a také ke zrychlení. Teda pokud už nemáte kadenci jako profík někde nad 180.

Těšil jsem se na zpestření. Asi jako každý rekreant se se snažím, aby mě běhání bavilo. Pokud se nehoníte za míčem a góly, tak to chce prostě jiné impulsy. Jedním z nich je variabilita. Jít v jiných botách na stejnou trasu tedy může být příjemná změna. Navíc každý, kdo běhá častěji než jednou týdně, by měl mít k dispozici více párů bot. Za mne doporučuji jedny z nich, nejlépe ty do přírody, barefootové.

BYLO NĚCO V ČEM TĚ BAREFOOT PŘEKVAPIL?

Obával jsem se seběhu v terénu, čekal bolesti při nešťastném šlápnutí na kámen než nějakou výhodu oproti klasickým botám. Ale u vyšší podrážky jsem si častěji došlapem zvrtnul kotník, i když jen lehce. Potenciálně ale může dojít k vážnějšímu úrazu.

V botách s minimální podrážkou riziko úrazu téměř odpadá, těžiště nohy je mnohem blíž povrchu a ke zvrtnutí tedy dochází v mnohem menší míře, má to svoji logiku a já osobně to pociťuji jako velkou výhodu a úlevu, že běžím z kopce s čistou hlavou. Případné šlápnutí na ostrý kámen může zabolet, ale větší úraz nehrozí.

JAK TO MÁŠ S TRÉNOVÁNÍM A CÍLI?

Běžecké výkony, které předvádím, nejsou nic pro první stránky novin, bohužel ani těch regionálních. Ale mám radost, že neustále zlepšuji výkonnost. Nedělám rychlé pokroky, chci jen rok od roku uběhnout dále a lépe.

V JAKÝCH BOTÁCH AKTUÁLNĚ BĚHÁŠ?

V botníku mám teď dvoje Vivo vyhrazené na běh. Jedny jsou swimrunové speciálky, ty si nechávám pro tréninky kombinované s vodou. Druhé jsou trailové all weather.

Klasickou běžeckou botu jsem ještě nezatratil a v posledních měsících jsem v odpružené botě naběhal asi tak 30% svých výběhů – hlavně na vystřídání, pokud jdu náhodou běhat dva dny po sobě nebo pokud mám v plánu delší úsek po asfaltu. Na měkký povrch do terénu už bych si klasickou odpruženou botu nevzal. 

MÁŠ PRO ZAČÍNAJÍCÍ BĚŽCE NABOSO NĚJAKÉ RADY NEBO TIPY?

Začínejte pozvolna. To, co se dočtete ve všech příručkách o vytrvalostním sportu, platí pro barefoot běhání dvojnásobně. Pokroky musí být pozvolné, jinak nebudou trvalé a přivodíte si problémy, které vás vyřadí z tréninku. Já jsem začal zařazovat barefoot boty na ty nejlehčí a nejkratší běhy v týdnu.

Užijte si nový pocit. Tenhle bod je pro mě docela zásadní. Neběhám s hudbou, většinou běhám sám, rád pozoruji a poslouchám přírodu, relaxuju. Vnímám, jak voní les (pokud zrovna neztratím čich kvůli covidu), užívám si, když zasvítí slunce. V odpružených botách jste od přírody dál.  Bosoboty přináší nový zážitek. Intenzivněji vnímáte povrch. I negativní pocit, šlápnutí na ostrý kámen, dá vašemu běhu nový rozměr.

Nečekejte rychlé výsledky. Barefoot boty vás asi neposunou během jedné sezony na stupně vítězů. Pravděpodobně vás donutí opatrněji našlapovat. To znamená zvýšit kadenci kroku. Také se zatížení dolních končetin přenese více na lýtka. V mém případě to znamenalo zmírnění zatížení kolen a odeznění dlouhodobých bolestí levého kolena. Díky široké špičce pak odpadávají problémy s otlačením prstů, známé hlavně pro ty, kdo mají širší nohu a užší boty nebo boty malé…  

Pokud stále váháte, zda investovat do barefoot bot na běhání, a máte strach, že se neosvědčí a zůstanou bezprizorní, vyberte takovou botu, kterou použijete i jinak, například na chůzi v přírodě. Ostatně opravdový závodní běžec by mohl označil moje tempo za “chůzi v přírodě” :-)))).