1000 sazeniček zapouští kořeny

1000 sazeniček zapouští kořeny

Pivoňové žíjící v Píseckých horách vnímají, jak se kůrovcová kalamita projevuje na stavu místních lesů. Proto se při pořádání závodu rozhodl poprosit běžce, aby pomohli obnovit lesní porosty. Díky dobrovolným příspěvkům při registracích a také z části startovného se během prvního ročníku na obnovu tohoto přírodního parku vybralo krásných 10 188 Kč. Za vybranou částku Lesy města Písku pořídili přes 400 sazenic, které jsme se vydali společně s běžci vysázet.

Na mýtině kousek od hlavní silnice spojující Paseky a Albrechtice nad Vltavou jsme si vytyčili provázky úsečky, kam jsme vzájemnou spoluprácí ve dvojicích sázeli s pravidelnými rozestupy dub za dubem. První člen se sazečem vyhloubil díru akorát velkou na sazeničku, aby druhý do ní mohl vsadit malý stromeček a pečlivě udusat. Zakoupené sazeničky mají kořeny obaleny ve speciálním substrátu, který napomáhá stromům lépe zapustit kořeny a díky tomu se naprostá většina ujme a neuschne.

Když jsme všech do hlíny vsadili všech 400 kusů, rozhodli jsme se pokračovat a dali příležitost i dalším připraveným sazeničkám. Dohromady jsme tak vysázeli přes 1000 listnáčů, kteří dostanou prostor pro růst, aby obnovily lesy v Píseckých horách a byly ty u pro další generace běžců a dalších návštěvníků.

Na závěr celého dne jsme za odměnu opekli buřty na kontrolovaném ohništi a s dobrým pocitem odjeli domů. Velké díky patří všem, kteří se rozhodli přispět a také těm, kteří společně s námi vyrazili na sázení.